-
,for, Item ID-
- #1021959
- Boardwalk® #BWK00417
Siphon Pump for 1 gal Bottles, 1 oz Output, 12" Tube, Plastic, White, 12/Carton
PUMP,GSP-01,38/400,1OZX12
Features
- Easy Storage Plunger locks down—reducing height for storage.
- Useful for a variety of applications.
- Great for use with soaps, lotions and chemical concentrates.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1021959 |
|---|---|
| Manufacturer # | BWK00417 |
| Manufacturer | Boardwalk® |
| Country of Origin | Unknown |
| Depth | 4.25" |
| Diameter | 1.25" |
| Finish/Color | White |
| Global Product Type | Piston Water/Solvent/Fuel Pumps |
| Height | 12" |
| Housing Material | HDPE |
| Operating Principle | Displacement |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pump Application Type | Siphon |
| Pump Style | Push Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 21101801 |
| Volume @ Number of Strokes | 1 oz @ 1 |
| Width | 1.25" |
Features
- Easy Storage Plunger locks down—reducing height for storage.
- Useful for a variety of applications.
- Great for use with soaps, lotions and chemical concentrates.
- Works with 38/400, 89/400, 110/400, 120/400.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #350600
- McKesson Brand #23-A0023
-
,for, Item ID-
- #455439
- McKesson Brand #M59988-10
-
,for, Item ID-
- #1152096
- McKesson Brand #547-750
-
,for, Item ID-
- #874051
- Essendant Co/United Stationers #BWK14QTWBBLA
-
,for, Item ID-
- #172214
- Medical Chemical #104B-1GL
-
,for, Item ID-
- #282068
- Steris #105108
-
,for, Item ID-
- #480010
- Tuttnauer USA #CSU1
-
,for, Item ID-
- #905376
- Medical Safety Systems #375-66080001
-
,for, Item ID-
- #720821
- Cetylite #0106
-
,for, Item ID-
- #1190907
- Essendant Co/United Stationers #BWKVW3858X
-
,for, Item ID-
- #1152866
- Essendant Co/United Stationers #BWK4347SEH
-
,for, Item ID-
- #997214
- Essendant Co/United Stationers #BWK00032
-
,for, Item ID-
- #1152861
- Essendant Co/United Stationers #BWK519
-
,for, Item ID-
- #1152863
- Essendant Co/United Stationers #BWK3858SEH
-
,for, Item ID-
- #510957
- Tuttnauer USA #CSU1B
-
,for, Item ID-
- #1152859
- Essendant Co/United Stationers #BWK385822