-
,for, Item ID-
- #1021262
- Wallace Paper Products #BAGGW8500
Grocery Paper Bags, 8# Size, 35# Basis Weight, 6" x 3.88" x 12.5", White, 500/Bundle
BAG,GROCERY,#8, 500,WH
Features
- Paper bags with gussets.
- Self-opening thumb notches.
- Economical.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1021262 |
|---|---|
| Manufacturer # | BAGGW8500 |
| Manufacturer | Wallace Paper Products |
| Country of Origin | Unknown |
| Bag Basis Weight | 35# |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Bag Size Type | 8# |
| Bag Use Scenario | General Groceries |
| Color Family | White |
| Color(s) | White |
| Depth | 3.88" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Paper Grocery Bags |
| Grade | Medium-Duty |
| Height | 12.5" |
| Material(s) | Paper |
| Paper Grade (gsm) | 56 gsm |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | Y |
| Product Biodegradability in Days | 84 |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Both-Home and Commercial Facility |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 24111503 |
| Width | 6" |
Features
- Paper bags with gussets.
- Self-opening thumb notches.
- Economical.
- Sustainable.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1137640
- McKesson Brand #WSL3036XHW-2
-
,for, Item ID-
- #1137642
- McKesson Brand #WSL3858XHW-2
-
,for, Item ID-
- #1137635
- McKesson Brand #WSL4046XHW
-
,for, Item ID-
- #1137634
- McKesson Brand #BR4046MDC
-
,for, Item ID-
- #140120
- McKesson Brand #03-4707
-
,for, Item ID-
- #854522
- Colonial Bag Corp #CXB36H
-
,for, Item ID-
- #864206
- Colonial Bag Corp #CXB23H
-
,for, Item ID-
- #900131
- Colonial Bag Corp #TGG-39XXH
-
,for, Item ID-
- #726179
- Minigrip #THW1A
-
,for, Item ID-
- #821997
- Health Care Logistics #1113B
-
,for, Item ID-
- #1216008
- I.B.S. Solutions (Pitt Plastics) #VB73720XK
-
,for, Item ID-
- #1014960
- Medegen Medical Products LLC #50-45
-
,for, Item ID-
- #1013650
- Hopkins Medical Products #530823
-
,for, Item ID-
- #1152382
- RJ Schinner Co #WSL2432XHW
-
,for, Item ID-
- #950921
- Elkay Plastics #TO242011
-
,for, Item ID-
- #1254033
- ASP Global LLC #M10