-
,for, Item ID-
- #1021253
- Wallace Paper Products #BAGGK10500
Grocery Paper Bags, 10# Size, 35# Basis Weight, 7" x 4.38" x 13.75", Kraft, 500/Bundle
BAG,PAPER GROCERY,10#,BN
Features
- Paper bags with gussets.
- Self-opening thumb notches.
- Economical.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1021253 |
|---|---|
| Manufacturer # | BAGGK10500 |
| Manufacturer | Wallace Paper Products |
| Country of Origin | Unknown |
| Bag Basis Weight | 35# |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Bag Size Type | 10# |
| Bag Use Scenario | General Groceries |
| Color Family | Brown |
| Color(s) | Kraft |
| Depth | 4.38" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Paper Grocery Bags |
| Grade | Medium-Duty |
| Height | 13.75" |
| Material(s) | Kraft Paper |
| Paper Grade (gsm) | 56 gsm |
| Product Biodegradability Indicator | Y |
| Product Biodegradability in Days | 84 |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Both-Home and Commercial Facility |
| Total Recycled Content Percent | 40% |
| UNSPSC | 24111503 |
| Width | 7" |
Features
- Paper bags with gussets.
- Self-opening thumb notches.
- Economical.
- Sustainable.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1137634
- McKesson Brand #BR4046MDC
-
,for, Item ID-
- #140120
- McKesson Brand #03-4707
-
,for, Item ID-
- #981114
- Colonial Bag Corp #CRC23H
-
,for, Item ID-
- #810091
- Hopkins Medical Products #539656
-
,for, Item ID-
- #726179
- Minigrip #THW1A
-
,for, Item ID-
- #866951
- Colonial Bag Corp #CRC39M
-
,for, Item ID-
- #1014960
- Medegen Medical Products LLC #50-45
-
,for, Item ID-
- #950921
- Elkay Plastics #TO242011
-
,for, Item ID-
- #1254033
- ASP Global LLC #M10
-
,for, Item ID-
- #1152363
- RJ Schinner Co #SM404615
-
,for, Item ID-
- #1121867
- Akro-Mils #30158SCLAR
-
,for, Item ID-
- #663951
- Akro-Mils #09514
-
,for, Item ID-
- #179319
- Akro-Mils #30130BLUE
-
,for, Item ID-
- #896058
- Elkay Plastics #CT1923WD
-
,for, Item ID-
- #179325
- Akro-Mils #30138YELLO
-
,for, Item ID-
- #944708
- Market Lab Inc #6350