-
,for, Item ID-
- #1020333
- Fisher Anatomical #13201523
Liquid-in-Glass Verification Thermometer Enviro-Safe® Frio-Temp® Celsius -2° to +10°C Partial Immersion Does Not Require Power
THERMOMETER, LAB REFRIG TRACEABLE -2-10C HI-PRECISION FSHSCI
Features
- 0.2°C accuracy (0.4°C for the high-temperature model), individual serial numbers and a multilanguage (English, French, German, Italian, Portuguese and Spanish) Statement of Accuracy indicating accuracy traceable to NIST and DAkkS/PTB
- Organic thermometer fill
- Divisions: 0.1
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1020333 |
|---|---|
| Manufacturer # | 13201523 |
| Brand | Enviro-Safe® Frio-Temp® |
| Manufacturer | Fisher Anatomical |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.2°C |
| Application | Liquid-in-Glass Verification Thermometer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Spot Reading |
| For Use With | For Refrigerators |
| Material | Glass |
| Measuring Scale | Celsius |
| Power Source | Does Not Require Power |
| Probe Type | Partial Immersion |
| Specifications | 180 mm Length, 60 mL Bottle |
| Temperature Range | -2° to +10°C |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112220 |
Features
- 0.2°C accuracy (0.4°C for the high-temperature model), individual serial numbers and a multilanguage (English, French, German, Italian, Portuguese and Spanish) Statement of Accuracy indicating accuracy traceable to NIST and DAkkS/PTB
- Organic thermometer fill
- Divisions: 0.1
- Includes multilanguage instructions, statement of accuracy, PFA Fluoropolymer coating
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #516928
- Fisher Anatomical #S66279
-
,for, Item ID-
- #694143
- Health Care Logistics #16087
-
,for, Item ID-
- #307786
- Streck Laboratories #240043
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #982838
- PANTek Technologies LLC #30515
-
,for, Item ID-
- #945724
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #90205-22
-
,for, Item ID-
- #1080445
- Fisher Anatomical #13201774
-
,for, Item ID-
- #947270
- Cardinal #T8401-1
-
,for, Item ID-
- #897976
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-72
-
,for, Item ID-
- #1248136
- The Wasserstrom Company #630509
-
,for, Item ID-
- #902564
- Thermco Products Inc #ACCR0201S
-
,for, Item ID-
- #1037168
- Thermco Products Inc #ACC895AMB
-
,for, Item ID-
- #921932
- PANTek Technologies LLC #S01572
-
,for, Item ID-
- #937079
- Thermco Products Inc #ACCF0101S
-
,for, Item ID-
- #1032196
- Cardinal #T8401-4