-
,for, Item ID-
- #1011931
- Teleflex LLC #5-10408
Uncuffed Endotracheal Tube Sheridan® Uncuffed 200 mm Length Curved 4.0 mm ID Pediatric Murphy Eye
TUBE, ENDOTRACHEAL UNCUFF 4.0MM (10/CS)
Features
- Sheridan Uncuffed™ Murphy Eye
- More …
Length
181 mm Length 200 mm Length 221 mm Length 271 mm Length 281 mm LengthOutside Diameter
4.9 mm OD 5.5 mm OD 6.2 mm OD 6.8 mm OD 7.5 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1011931 |
|---|---|
| Manufacturer # | 5-10408 |
| Brand | Sheridan® Uncuffed |
| Manufacturer | Teleflex LLC |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| Inner Diameter | 4.0 mm ID |
| Length | 200 mm Length |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 5.5 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral / Nasal |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Pediatric |
Features
- Sheridan Uncuffed™ Murphy Eye
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #242564
- Teleflex LLC #5-10114
-
,for, Item ID-
- #242556
- Teleflex LLC #5-10106
-
,for, Item ID-
- #242557
- Teleflex LLC #5-10107
-
,for, Item ID-
- #1055536
- Medtronic MITG #86234
-
,for, Item ID-
- #242563
- Teleflex LLC #5-10113
-
,for, Item ID-
- #242559
- Teleflex LLC #5-10109
-
,for, Item ID-
- #242565
- Teleflex LLC #5-10115
-
,for, Item ID-
- #242558
- Teleflex LLC #5-10108
-
,for, Item ID-
- #640096
- Teleflex LLC #5-10315
-
,for, Item ID-
- #242574
- Teleflex LLC #5-10313
-
,for, Item ID-
- #864018
- Flexicare #038-966-035U
-
,for, Item ID-
- #229791
- Teleflex LLC #100181050
-
,for, Item ID-
- #242562
- Teleflex LLC #5-10112
-
,for, Item ID-
- #242560
- Teleflex LLC #5-10110
-
,for, Item ID-
- #864019
- Flexicare #038-966-040U
-
,for, Item ID-
- #229790
- Teleflex LLC #100181045