-
,for, Item ID-
- #1007715
- Myco Medical Supplies #SK681-M
Nonabsorbable Suture with Needle Reli® Redisilk™ Silk MPS-3 3/8 Circle Conventional Cutting Needle Size 6-0 Braided
SUTURE, SILK BLK BR 6-0 18" MPS3 (12/BX)
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1007715 |
|---|---|
| Manufacturer # | SK681-M |
| Brand | Reli® Redisilk™ |
| Manufacturer | Myco Medical Supplies |
| Country of Origin | India |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | MPS-3 |
| Needle Length | 16 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Conventional Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 6-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- 100% in-line manufacturing inspection ensures a smooth and secure needle to suture attachment site
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #2582
- J & J Healthcare Systems #641G
-
,for, Item ID-
- #476632
- J & J Healthcare Systems #640G
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #2578
- J & J Healthcare Systems #639G
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #2743
- J & J Healthcare Systems #780G
-
,for, Item ID-
- #2644
- J & J Healthcare Systems #678G
-
,for, Item ID-
- #3451
- J & J Healthcare Systems #1639G
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #2744
- J & J Healthcare Systems #783G
-
,for, Item ID-
- #2809
- J & J Healthcare Systems #K832H
-
,for, Item ID-
- #2864
- J & J Healthcare Systems #K871H
-
,for, Item ID-
- #191443
- J & J Healthcare Systems #C012D