-
,for, Item ID-
- #1004626
- Medtronic MITG #SV-494
Absorbable Suture with Needle Velosorb™ Fast Polyester P-13 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 4-0 Braided
SUTURE, VELOSORB UD 4-0 P-13 18" (36/BX)
Features
- Velosorb™ Fast sutures are composed of absorbable synthetic polyester comprised of glycolide and lactide (derived from glycolic and lactic acids)
- For use in soft tissue approximation of the skin and mucosa, when only 7 to 10 days of wound support is required
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1004626 |
|---|---|
| Manufacturer # | SV-494 |
| Brand | Velosorb™ Fast |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | P-13 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Velosorb™ Fast sutures are composed of absorbable synthetic polyester comprised of glycolide and lactide (derived from glycolic and lactic acids)
- For use in soft tissue approximation of the skin and mucosa, when only 7 to 10 days of wound support is required
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034536
- McKesson Brand #SJ496GX
-
,for, Item ID-
- #1034533
- McKesson Brand #SJ492GX
-
,for, Item ID-
- #1034529
- McKesson Brand #SJ421GX
-
,for, Item ID-
- #99420
- J & J Healthcare Systems #J493G
-
,for, Item ID-
- #100537
- J & J Healthcare Systems #J492G
-
,for, Item ID-
- #278268
- J & J Healthcare Systems #VR493
-
,for, Item ID-
- #511699
- Covidien #SL-5691G
-
,for, Item ID-
- #483330
- Covidien #SL-5628G
-
,for, Item ID-
- #987796
- J & J Healthcare Systems #J489G
-
,for, Item ID-
- #480971
- Covidien #SL-5627-G
-
,for, Item ID-
- #480910
- Covidien #SL-5687G
-
,for, Item ID-
- #278269
- J & J Healthcare Systems #VR494
-
,for, Item ID-
- #278267
- J & J Healthcare Systems #VR496
-
,for, Item ID-
- #561672
- Covidien #SL-691G
-
,for, Item ID-
- #388091
- Covidien #SL-822G
-
,for, Item ID-
- #363084
- Surgical Specialties #422B